Publikováno: 27. 8. 2020 16:00

Hodnoty „Doby stvoření“ sahají až ke kořenům křesťanské víry. Stvoření je Boží dar lidstvu a všem živým bytostem. Je proto naším závazkem abychom ji, jako dobří a spolehliví správci a jako věrní služebníci Boha, chránili.

„Země je Pánem a vším, co je v něm, světem a těmi, kteří v něm žijí.“ (Žalm 24: 1)

Papež František v encyklice Laudato Si´ zdůraznil, že „naléhavá výzva k ochraně našeho společného domova zahrnuje snahu spojit celou lidskou rodinu a usilovat o udržitelný a integrální rozvoj“. Zároveň silně apeloval na „nový dialog o tom, jak utváříme budoucnost naší planety. Potřebujeme rozhovor, který zahrnuje všechny lidi, protože environmentální výzva, kterou procházíme, a její lidské kořeny, znepokojují a ovlivňují nás všechny.“

Podobně jeden z významných teologů naší éry Jurgen Moltmann dal jasně najevo, že „teologickým protivníkem je dnes nihilismus praktikovaný v našich jednáních s přírodou“ a vyzval k „hledání Boha přítomného ve stvoření skrze Svatého Ducha, které může přivést muže a ženy ke smíření s přírodou.“

Oslava Dne stvoření 1. září a Doby stvoření má významný ekumenický rozměr. Při oslavách se v těchto dnech ohlédneme a poděkujeme za tento návrh ekumenického patriarchy Dimitriosa I. v roce 1989. Od té doby byla myšlenka Doby stvoření a jejího ekumenického ducha dále společně potvrzována evropskými ekumenickými shromážděními CEC a CCEE v Basileji 1989, Grazu 1997 a Sibiu 2007.

Pandemie COVID-19 nám letos odhalila, jak hluboce je Země propojena. Uvědomili jsme si, více než kdy jindy, že od sebe nejsme izolováni a že podmínky lidského zdraví a pohody jsou křehké. Dopad pandemie nás nutí brát vážně potřebu bdělosti a potřebu podmínek udržitelnosti života na Zemi. To je ještě důležitější s ohledem na devastaci životního prostředí a hrozby změny klimatu.

Zveme vás, abyste letos oslavili Dobu stvoření pod názvem Jubilee for Earth (Milostivý rok pro Zemi). Koncept tohoto milostivého roku je zakořeněna v Bibli a zdůrazňuje, že musí existovat spravedlivá a udržitelná rovnováha mezi sociální, ekonomickou a ekologickou realitou. Poučení z biblického pojetí oslavy nám ukazuje na potřebu obnovit rovnováhu v samotných systémech života, potvrdit potřebu rovnosti, spravedlnosti a udržitelnosti a potvrdit potřebu prorockého hlasu při obraně našeho společného domova.

Zveme všechny pastýře a evropské křesťany, farnosti, církevní společenství a všechny lidi dobré vůle, aby věnovali pozornost Době stvoření a prožili ji v ekumenickém duchu sjednoceni v modlitbě.

Christian Krieger, předseda CEC

H. Em. Kartu. Angelo Bagnasco, předseda CCEE